Být bezděčný je báječný

21. října 2018 v 10:00
Dočetla jsem Princip Šaolinu a poprvé bych se s vámi ráda podělila o moudrost, jaké jsem byla svědkem. Říct, že jsem se ji naučila, by bylo příliš troufalé.


Kniha se soustřeďuje na rozhodování. Pan Moestl je prý docela bourák. Dlouhé roky žil v Asii a snažil se pochopit učení tamějších mnichů. Rozhodování jako takové se skládá ze sedmi kroků, tedy sedmi nadechnutí.

Vrátím se nejprve ke kořenům a rovnou k názvu článku. Cituji první věc, kterou jsem si poznamenala. "KDO CHCE VYUŽÍVAT SVÉ INTUICE, POTŘEBUJE, ABYCHOM TO VYJÁDŘILI SDĚLENÍM ZENU - DOSÁHNOUT STAVU ABSOLUTNÍHO VNITŘNÍHO PRÁZDNA." Být bezděčný potom znamená: "NIC NECHTÍT, NIC SI NEPŘÁT, NIČEHO SE NEOBÁVAT, NIC NESOUDIT, NIC NEPŘEDPOKLÁDAT A TAKÉ NIC NEODMÍTAT."

Pro emotivnější lidi je samozřejmě těžší tohoto vnitřního zenu dosáhnout. Matně si však pamatuji, že ve velkých chvílích - konkrétně během zkoušky z mikroekonomie, nebo při státnicích - jsem necítila vůbec nic. A jak to nakonec dopadlo v můj prospěch. Považovala jsem tento stav za apatii, ale byl to nejspíš zen. Teď už to vím a za to zjištění jsem opravdu vděčná.
Dále kniha hovoří o intuici - a toto téma jsem tady také již naťukla. Říká: "PRAVÁ INTUICE VŠECHNO OSTATNÍ VYPNE A ZÁROVEŇ VŠECHNO PŘIPOUŠTÍ. NIC NEMUSÍ BÝT, ALE VŠECHNO SE STÁT MŮŽE."

Na závěr jsem si odnesla dvě rady.
Rada 1: STAŇTE SE VZDÁLENÝM POZOROVATELEM SVÝCH ZÁLEŽITSTÍ.
Rada 2: FORMULUJTE SVÉ OTÁZKY VŽDY TAK, ABY SE DALY ZODPOVĚDĚT JEDNODUCHÝM ANO/NE. VŠECHNO OSTATNÍ JE NA NI, PROTOŽE VÁŠ POCIT V BŘIŠE (=INTUICE) JE POMOCÍ PŘI ROZHODOVÁNÍ, NIKOLIV KREATIVNÍM CENTREM.

Prosím, neberte tento článek jako způsob, proč si knihu nepřečíst. V ní je toho mnohem víc, než vám tu sděluji. Je vážně báječná. A každý si v ní najde to své. A já si zase přečtu další duševní výživu, která mě zaujala a to konkrétně: Průvodce pro vysoce citlivé lidi a Škola malého stromu… A asi se k té své ztracené intuici vrátím.
Mějte krásný den. Usmívající se
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama