Knihy na doporučení

15. září 2018 v 10:03
Občas se mi stává, že chcete doporučit "dobrou" knihu nebo "dobrý" film. Na to slovo DOBRÝ však každý z nás klade jiný požadavek. Každého z nás baví jiné prvky literatury, jiné žánry, jiná drsnost či jemnost příběhu, jiné vztahy mezi charaktery a jiná dějová provázání.
Odjakživa mě fascinovala tajemství - už od doby, kdy jsem byla malý škvrně a se ségrou jsme se schovávaly do skříně, oblečené v nejlepších šatičkách a s barevnou baterkou u obličeje mi vyprávěla historky. Říkala, že skříň je výtah, a když jej správně zapneme, odveze nás do pekelné školy a na to musíme být patřičně oblečené. Hltala jsem každé slovo a plně jí věřila, i když se jí ze všech těch nesmyslů prášilo od pusy. Jindy mě a ještě naši nejmladší vzbudila o půlnoci a šly jsme na terasu na bál "neviditelných". Mamka nás našla o pár hodin později tam tančit, prokřehlé z chladu, ale s úsměvy od ucha k uchu.
Co chci říct je, že někdo se s vlohami pro vymýšlení už narodí. A někdo se narodí důvěřivej… Časem jsem zjišťovala, že si umím představit nejrůznější situace, emoce lidí, a to i v momentech, kdy jsem o to ani za mák nestála. Co taky může čekat dítě, který vyrůstá na Harry Potterovi od šesti let? Byl to můj vůbec první film v kině. Na dobrou noc jsme poslouchaly audioknihu, než nám naprosto přestala připadat děsivá. Tajuplnou zůstane navždy. A bylo mi asi devět, když nám maminka nedokázala číst tolik textu, kolik bych si bývala přála, neboť jí vysychalo v krku a byla ochraptělá. Budoucnost - tlustou asi čtyři sta stran v podobě čtvrtého dílu Pottera - jsem vzala do vlastních rukou a vypěstovala si lásku k příběhům i vlastní bujné představivosti. Za mě je teda TOP fantasy, scifi a antiutopistický romány. A taky cokoliv romantického, ale to asi plyne z toho, že jsem holka (tak se omlouvám těm dívkám, které do tohoto stereotypu nepatří). A přikládám seznam svých TOP 10 knih:
1) Nespavost - J. R. Johanssonová
2) Sedmilářky - Liane Moriarty
3) Pod nekonečnou oblohou (trilogie) - Veronica Rossi
4) Nádherné bytosti (tetralogie) - Kami Garcia & Margaret Stohlová
5) Elyonova země (spíš pro děti, četla jsem to asi ve čtrnácti, ale já jsem v tomhle někdy opožděná) - Patrick Carman
6) Na co Alice zapomněla - Liane Moriarty (já tu Australanku vážně žeru!)
7) Přivolávání nejtemnější síly (trilogie) - Kelley Armstrong
8) Pád (tetralogie) - Lauren Kateová
9) Nahlížení - Dana Záhoříková
10) Učedník (trilogie) - Taran Matharu
PS: Není to seřazeno podle toho, co bylo nejlepší… To vážně nedokážu určit… Každá kniha se hodí k jiné náladě a ani všechny zmiňované nejsou fantasy a taky jsem asi zapomněla zmínit ty antiutopie… Nejvíce mě oslovily tyto: Konec civilizace od Aldouse Huxleyho a Zpěv drozda od Waltera Tevise.
Co vaše "srdcovky" - shodneme se v něčem?
Usmívající seMrkající
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 VerčaHessy VerčaHessy | 15. září 2018 v 20:11 | Reagovat

Vůbec nejsi opožděná,já jsem HP začala číst až v 18ti:DDD Jinak se shodneme v Nádherných bytostech,viděla jsi i film?:)

2 Kreativistka Kreativistka | 15. září 2018 v 21:52 | Reagovat

Harry Potter se dá číst v každém věku. A k těm Nádherným Bytostem, film jsem viděla, ale celkem mě to zklamalo :/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama